15.06.2024, Cumartesi Bir sayfa geri gitAnasayfaya gitBir sayfa ileri gitFavorilere ekleBu sayfayı yazdır    
 
Branşlar :
 • İnfeksiyon Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kardiyoloji
 • Psikiyatri
 • Genel Cerrahi
 • Estetik ve Plastik Cerrahi
 • Ortodonti
 • Diş Sağlığı
 • Akupunktur
 •  
  Fetal toxoplasmosis syndrome = (Kedi Mikrobu) Enfeksiyonu

  Tanım: Toksoplazma gondii,  memelilerin doğada çok yaygın olan bir parazitidir. Bu parazitin yaptığı enfeksiyona “toksopolazmozis” denir. Annedeki eneksiyon genellikle belirtisiz seyreder, insanların çok büyük bir kısmı zaten bağışıktır. (Bu parazitik enfeksiyonu daha önce geçirmiş ve yeniden yakalanma olasılığı olmayan) . Enfeksiyonun bağışık birinde tekrarlaması ve anne karnındaki bebeğe geçmesi ancak “AIDS, kanser, immün yetmezlik .. gibi durumlarda mümkündür. Enfeksiyon ajanıyla ilk kez  7-14 hafta arasında gebe iken karşılaşan kadınların kadınların % 15-17 sinde hastalık fetusa geçebilir. Ve anomalilere yol açabilir.

  Görülme Sıklığı: Belirtisiz veya şiddetli enfeksiyon olarak fetusu etkileme şansı 10,000 de 1-6 dır.  Enfeksiyon geçirenlerin yarısında fetus infeksiyon geçirmez, üçte biri klinik belirti vermeyen şekilde enfeksiyon geçirir. Sadece (10 binde 1-6’nın ) % 10’u  kadar fetus ciddi enfeksiyon geçirir.  


  Tekrarlama riski: Yoktur.

  Tanı:  Bulgular, santral sinir sistemi anomalileri (mikrosefali, hidrosefali, ensefalomyelit, kafa içi kireçlenme odakları, havale, zeka gerilikleri),  görme bozuklukları, karın içinde sıvı birikimi, karaciğer ve dalakta aşırı büyüme şeklinde olabilir. Teşhis, serolojik tetkik ve kültürle yapılır. PCR denen nükleik asidi çoğaltma yöntemi ile de fetal dokularda toksoplazma gösterilerek tanı konabilir.

  Geçiş yolu: Fetus, Annedeki aktif enfeksiyon sırasında parazitin kanda çoğalması aşamasında, plasenta (eş) yoluyla fetus geçer.

  Genetik anomali: Yoktur.  Bu amaçla kromozom tetkiki istenmez.

  Hastalığın gidişi: Doğuştan enfeksiyonu almış olan yenidoğanların %75 kadarı hiç belirtisizdir.

  Gebelikte Yönetim: Tedavi için, annede enfeksiyon olduğu saptanırsa, gebelikte kullanılan bazı antibiyotikler fetal enfeksiyon riskini belirgin olarak düşürürler.

  Dr. Philippe Jeanty, ve Dr. Sandra R Silva’nın www.thefetus.net adresindeki sağlıkçılar için hazırlanmış sayfasından alınmış, kısaltılarak çevirilmiştir.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum
  Dr. Metin Ulusoy

  . ..Anket.. .
  Her branş için soru-cevap bölümü bulunmaktadır. Soru-Cevap bölümünü takip ediyor musunuz?
  Her gün
  Her hafta
  Arasıra
  Hayır   
   
  ©2001 GülNet İnternet Hizmetleri - info@gul.net.tr