15.06.2024, Cumartesi Bir sayfa geri gitAnasayfaya gitBir sayfa ileri gitFavorilere ekleBu sayfayı yazdır    
 
Branşlar :
 • İnfeksiyon Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kardiyoloji
 • Psikiyatri
 • Genel Cerrahi
 • Estetik ve Plastik Cerrahi
 • Ortodonti
 • Diş Sağlığı
 • Akupunktur
 •  
  Bartolin Kisti

  Bartholin bezleri vajinal girişin her iki yanında yer almış organlardır. Vajen girişinin ıslanmasını sağlayan kaygan bir sıvı salgılarlar. Eğer bezin kanalında herhangi bir sebeple tıkanma olursa tıkanıklığın arkasında içi bez salgısı ile dolan kist meydana gelir. Bu kist ağrılı olabilir. Mikropların işe karışmasıyla kızarıklık ve ağrı daha da artar. Ateş olabilir.

  Nasıl gelişir?
  Bartolin bezinin kanalı, bez tarafından sentezlenen sıvıyı drene eden kanaldır. Bu kanallar, mikrobik enfeksiyon veya kronik enflamasyon nedeniyle tıkanırsa  bez salgısı ile dolar. Kist şekli ortaya çıkar. Kist büyüklüğü çok küçük de olabilir, bir yumurta büyüklüğünde de olabilir. Nadiren, kist, mikrobik enfeksiyona maruz kalabilir., abseleşebilir.

  Belirti ve Bulgular?
  Temel belirti, vajen girişinde tek yanlı ağrısız şişlikdir. Bazı olgularda yürürken, otururken sevişirken rahatsızlık olabilir. Eğer abseleşme olmuşsa şiş olan kısımda kızarıklık, ısı artışı, hassasiyet ortaya çıkar.

  Sebepleri nelerdir?
  Temel sebepleri:

 •   Vajinal bölgeden geçirilmiş bir travma – cerrahi- zedelenme
 •   Vaginanın, geçirilmiş vey ahalen devam eden enfeksiyonları
 •   Kanser. Çok nadirdir. Olgular 40 yaş üzerindedir.

  Çoğu olguda sebep bilinmemektedir. Pek çok sayıda bakteri Bartholin absesine neden olabilir.  

  Önlem alınabilinir mi?
  Bu durumun olmasını önlemek için alınabilecek çok az önlem vardır. Emniyetli seks, bartolin enfeksiyonuna da neden olabilen cinsel yolla bulaşan hastalıkları önler. Hiyjene dikkat etmek, temiz olmak abse oluşumunu önlemede yardımcıdır. Büyük abdeste çıktıktan sonra kadınların özellikle önden arkaya doğru temizlik yapmaları,  barsak kökenli bakterilerin vajene ulaşmasını önler.

  Tanı nasıl konur?
  Pelvik muayen genellikle gereken ve yeterli olan bir tanı yöntemidir.

  Uzun süreli etkileri nelerdir?
  Bartholin kisti genellikle uzun süreli belirtilere neden olmaz. Eğer abseleşme olmuşsa ve tedavi edilmemişse çok ciddi enfeksiyona sebep olabilir.

  Tedavi :
  Tedavi, kistin büyüklüğüne, ağrılı veya enfekte olup olmamasına göre değişir. Çoğu olguda hiç bi rbelirti yoktur ve tedavi gerekmez. Kistin zamanla büyüyüp büyümemesi, rahatsızlık verip vermemesi izlenir.Abse gelişirse drenaj yapılır. Absenin açılması, ufak bir kesi ile kist içi iltihabın akıtılması demektir. Bu durumda antibiyotik de verilir.
  Tekrarlayan kist enfeksiyonlarında veya kist rahatsızlıklara yol açtığında, hekim tarafından kist üzerine küçük bir insizyon yapılır, ve yeniden kanal oluşunu sağlamak için bazan dren bırakılabilir.  Bu işlem genellikle hekim ofisinde ve lokal anestezi ile yapılabilir. Daha büyük cerrahi işlem nadiren gerekir. Bez kanseri daha da büyük cerrahiyi gerektirebilir. Bu durum çok çok nadirdir.

  Tedavinin yan etkileri neler olabilir?
  Antibiyotiklerin genel zararları ortaya çıkabilir, allerji gelişebilir.
  Tüm cerrahi işlemler gibi, cerrahi tedavide kanama, enfeksiyon, allerji gelişimi riskleri vardır.

  Tedavi sonrası...?
  İyileşme, cerrahi sonrası genellikle iki haftadan az sürer. Daha sonrasında genellikle başka tedaviye gerek duyulmaz. Nadiren, cerrahi tedavi sonrası tekrarlama olabilir. Kist bazan yıllar sonra tekrar ortaya çıkabilir. Aynı tedavi tekrarlanır.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Dr. Metin Ulusoy

 • . ..Anket.. .
  Her branş için soru-cevap bölümü bulunmaktadır. Soru-Cevap bölümünü takip ediyor musunuz?
  Her gün
  Her hafta
  Arasıra
  Hayır   
   
  ©2001 GülNet İnternet Hizmetleri - info@gul.net.tr