25.02.2024, Pazar Bir sayfa geri gitAnasayfaya gitBir sayfa ileri gitFavorilere ekleBu sayfayı yazdır    
 
Branşlar :
 • İnfeksiyon Hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum
 • Kardiyoloji
 • Psikiyatri
 • Genel Cerrahi
 • Estetik ve Plastik Cerrahi
 • Ortodonti
 • Diş Sağlığı
 • Akupunktur
 •  
  Ağız Diş Sağlığı

  tüm insanlara ve insanca kalanlara sağlıklı günler dilerim....
  ağız diş sağlığı, ülkemizde en çok ihmal edilen ve ihmali neticesinde  maddi ve manevi büyük kayıplara yol açan en önemli sağlık problemlerimizden biridir.
  her şeyden önce unutulmamalıdırki DİŞ VUCUDUMUZUN BİR ORGANIDIR, ONU KAYBETMEK ÇOK KOLAY YENİDEN KAZANMAK İSE ZOR VE PAHALIDIR.
  Ağız diş sağlığımızın önemini küçük yaşlarda  kavrayamadığımız için özellikle mixed ( karışık ) dişlenme dönemlerinde ortaya çıkan diş çürükleri, anterior( ön dişler) ve posterior( arka dişler ) diş bölgelerinde
  çapraşıklıklar ve kapanış bozuklukları  , ilerleyen yaşlarımızda çok büyük sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
  Süt dişlerinde görülen çürükleri hemen çektirme yoluna giden anne ve babalar  o   , kaybetmeyi hemen göze aldıkları süt dişlerinin ne kadar büyük görev üstlendiklerini bilselerdi  sanırım onları çektirmek yerine  kurtarmak için ellerinden geleni yaptırırlardı.
  çünkü vaktinden önce çekilen yada çekilmek zorunda kalınan süt dişleri , daimi( esas) dişlerin düzgün sıralanamamasına sebep olacak, dental  yada iskeletsel bir takım malokluzyonların ( kapanış bozukluğu)ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır.
  onun içindirki,  daha ilk süt dişlerini gördüğümüz andan itibaren  çocuklarımıza bilinçli bir ağız diş sağlığı eğitimi verme zorunluluğumuz vardır.
  süt dişlerini tamamlamış olan çocuklarımızda diş fırçası ve macununun kullanımını pekiştirmek , anne ve babanın en önemli görevleri arasında olmalıdır.
  onlara önceleri oyunlarla fırça ve macunu sevdirmeli, hiç değilde şekerli besinleri tükettikten sonra ağızlarını su ile çalkalamalarını söylemeliyiz.
  gelişmiş toplumlarda fırça ve macun kullanımının yaygınlığı ile Türk toplumunda kullanım sıklığı karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo gerçekten çok acıdır.
  neredeyse  bir ilimiz büyüklüğündeki  bir batı ülkesinin tüketimi, tüm Türkiyenin 2 katı olan ülkelerde doğaldırki çürük görülme olasılığı çok düşüktür.    
  diş çürüğü çok ucuz ve çok zahmetsiz bir şekilde önlenebilen bir hastalıktır.
  sadece 1 fırça ve 1 macun ve birazcık sabır...........
  diyelimki bakmadık dişlerimize, olabilir..... hiç kimse size  ceza yazmaz  ve ayrıca hapsede girmezsiniz.........
  ama en büyük cezayı dişiniz size çektirecektir.
  gecenin en  karanlık, uykunun en tatlı yerinde  başlayacaktır ağrılar, ve siz sabaha kadar  belki kolanye belki asprin yada ne bulursanız koyacaksınız o dişin üzerine sırf o çıldırtan ağrılardan kurtulmak için..............
  ama ne mümkün, siz yatar yatma tekrar başlayacak ağrılar ve böylece sabah olacak , uzun bir gecenin sabahı....  
  tüm gece , hemen çektirmek istediğiniz diş ,sabah olduğunda ağrılarını kesecek ve siz  bir başka güne erteleyeceksiniz diş hekiminizle olan randevunuzu.... nasıl olsa geçti ağrılar , bir ara giderim  diyeceksiniz...........
  ve o  gün geldiğinde, gitmek zorunda kaldığınız hekiminizin muayenehanesine yaklaştığınızda, hatta içeri girdiğinizde  birden bire tüm ağrılarınızın geçtiğine şahit olacaksınız ( henüz girmeden içeri ağrılar kesildi, ne tuhaf değilmi?) ve tekrar vazgeçmek üzereyken  hekiminizn sıcak yaklaşımıyla oturdunuz muayene koltuğuna...............................
  keşke daha önce gelseydiniz ve biz çekmek zorunda kalmasaydık o dişi.
  DİŞLERİNİZDE GÖZLERİNİZ GİBİ 2 ADET OLSAYDI BU KADAR KOLAY FEDA EDERMİYDİNİZ..............

  SAĞLIKLI  GÜNLER VE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER  DİLEĞİMLE.
  ENGİN CEBECİOĞLU-DİŞHEKİMİ

  diş hekimi
  engin cebecioğlu

  . ..Anket.. .
  Her branş için soru-cevap bölümü bulunmaktadır. Soru-Cevap bölümünü takip ediyor musunuz?
  Her gün
  Her hafta
  Arasıra
  Hayır   
   
  ©2001 GülNet İnternet Hizmetleri - info@gul.net.tr